Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 3168487



*

nr 316 8487


Keramik

6 del. bl.a. Pyro


Utrop:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

tisdag 1 juni 2004
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/5 23:46:47 1      150 kr
28/5 10:22:16 2      Vinnande bud
1/6 14:13:33 2      justering av budtak


  • Läs mer...
Pyro
Wilhelm Kåge (1889-1960) och Gustavsberg presenterade Gustavsbergs första ugnssäkra servis Pyro på Stockholmsutställningen 1930.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg keramik pyro wilhelm kåge
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 20:19
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 20:13
  • 6166 Fat
    4 st, Kina/Japan. Diameter: 21-41 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:57
  • 6643 Fat
    Mateus, Porutgal, porslin. Diameter: 42 cm
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 18:31
  • 6644 Fat
    med hänklar, Agneta Livinj, keramik. Diameter: 35 cm
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:02
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    12 jan kl 19:33




Ladda ner broschyr